Pozar sadzy w kominie (www.strazacki.pl)

W sezonie grzewczym, dosyć często występują pożary sadzy w przewodzie kominowym. Konsekwencją tego może być pęknięcie komina, przez które, wydostające się płomienie mogą spowodować pożar budynku czy zatrucie tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem.

Sadza powstaję w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Najczęstszą przyczyną pożaru sadzy jest ignorowanie przez użytkowników komina okresowego czyszczenia przewodów dymowych i palenie w piecu śmieciami. Również palenie mokrym drewnem prowadzi do osadzania się sadzy.

Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania. Wysoka temperatura tego procesu może doprowadzić do pęknięć przewodu kominowego i zapalenia materiałów otaczających przewód. Przez pęknięcia, do pomieszczenia może się przedostawać niebezpieczny dla życia tlenek węgla (czad). Jest on bezwonny i bezbarwny, przez co praktycznie niezauważalny. Jedynie specjalne czujniki mogą wykryć jego obecność.

Postępowanie

Gdy już dojdzie do pożaru sadzy, należy natychmiast zaalarmować straż pożarną oraz wygasić palenisko. Ważne jest, aby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaję aż 1700 litrów pary wodnej, co może doprowadzić nawet do rozerwania komina. Należy również obserwować przewód dymowy czy nie występują pęknięcia.

Przybyli na miejsce strażacy zduszą ogień w kominie używając najczęściej sita kominowego. Z palącymi się sadami dobrze radzi sobie również sól kuchenna czy piasek wsypany w wlot komina. Po ugaszeniu, pomieszczenia w budynku sprawdzane są miernikiem wielogazowym w celu wyeliminowania groźnych dla życia gazów.

Na podstawie "Pożar sadzy w przewodzie kominowym – postępowanie"