czujniki

OSP w Starym Bożejewie zakończyła realizację projektu „CZUJNIK CZADU W KAŻDYM DOMU”. Wszystkie domy, znajdujące się na obszarze naszej miejscowości zostały wyposażone w profesjonalne czujniki czadu „Kidde 7CO”. Mieszkańcy otrzymali je całkowicie za darmo, gdyż zakupiliśmy je za grant w wysokości 5000 zł, stanowiący główną nagrodę II edycji konkursu TESCO „Decydujesz, pomagamy”.

Podczas rozdawania urządzeń strażacy przeprowadzili wśród mieszkańców ankietę dotyczącą wiedzy na temat tlenku węgla. Wyniki pokazują, iż prawie jedna trzecia badanych twierdziła, że potrafi wykryć czad poprzez zapach. Ponadto, ponad 15% ankietowanych zdeklarowało umiejętność stwierdzenia obecności tlenku węgla w pomieszczeniu na podstawie jego charakterystycznej barwy. Zdecydowanie nagorzej przedstawiają się odpowiedzi na ostatnie pytanie, a mianowicie „Czy czad można rozpoznać poprzez smak?”. Aż co druga osoba odbierająca czujnik odpowiedziała na nie błędnie. Stanowi to ponad 43% badanych osób.

Warto przy tym wspomnieć, że tlenek węgla zwany potocznie „czadem” jest gazem bezwonnym, bezbarwnym oraz pozbawionym smaku. Powstaje w wyniku niecałkowitego spalania, przez co częstokroć jest nazywany „cichym zabójcą”.

Bardzo cieszy nas fakt, że czujniki czadu przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców Starego Bożejewa i w razie potrzeby umożliwią skuteczne zaalarmowanie o wydobywaniu się zabójczego gazu, jakim jest bez wątpienia tlenek węgla. Przy okazji prowadzonych działań, zwiększyła się również świadomość mieszkańców zagrożenia jakim jest tlenek węgla.

Pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby projekt „CZUJNIK CZADU W KAŻDYM DOMU” mógł zostać zrealizowany!